Co wykrywa badanie?

Badanie wykrywa czy w próbce kału pacjenta znajdują się antygeny rotawirusa, adenowirusa lub norowirusa. Test wykonywany jest szybkim testem przeprowadzonym metodą immunochromatograficzną. Na płytce znajdują się specyficzne przeciwciała, które w kontakcie z antygenem wirusa dają reakcję barwną.

Istotne informacje o badaniu

Do badania należy pobrać próbkę kału do sterylnej probówki i jak najszybciej dostarczyć ją do laboratorium. W zależności od konsystencji powinna to być próbka o masie 1 g lub 1 ml.

Kiedy wykonać badanie?

Badanie zaleca się wykonać, kiedy występują objawy nieżytu przewodu pokarmowego o niezbyt dużym nasileniu, a nie jesteśmy pewni przyczyny, która je wywołała. Objawy zakażenia norowirusem pojawiają się w ciągu 24 godzin od zakażenia, zwykle jesienią i zimą, infekcja rotawirusowa rozwija się ok. 3 dni i zazwyczaj występuje w okresie zimowo- wiosennym, natomiast okres inkubacji w przypadku adenowirusów może wynosić nawet 10 dni i wirus ten nie wykazuje sezonowości.

Najczęściej występujące objawy to:

  • wodnista biegunka,
  • wymioty,
  • niewysoka gorączka,
  • skurczowe bóle brzucha,
  • objawy przeziębienia.

Gdzie zrobić badanie?

Badanie można zrobić w Medycznym Laboratorium Mikrobiologicznym

Pure Clinical Lab Network Sp. z o.o.
ul. Maurycego Mochnackiego 2
76-200 Słupsk

Punkt pobrań
7:25 – 10:00

Na wizytę można umówić się telefonicznie lub przez formularz kontaktowy

Ile kosztuje badanie?

Koszt badania to 80 zł.

Ile się czeka na wyniki badania?

Czas oczekiwania na wynik badania w kierunku rotawirusów wynosi do 1 dnia roboczego.

Jak wygląda wynik badania i jak go interpretować?

Test antygenowy wykonywany metodą immunochromatograficzną jest pozytywny, jeśli w polu testowym pojawi się barwna kreska. Brak wybarwienia oznacza wynik negatywny, ale nie wyklucza to infekcji. Niezależnie od wyniku powinien on być skonsultowany z lekarzem, aby ustalić dalsze postępowanie lub rozszerzyć diagnostykę. Wynik pozytywny nie wyklucza bowiem innych czynników chorobotwórczych.

Co zrobić w przypadku niepokojącego wyniku badania?  

W przypadku potwierdzenia infekcji rotawirusem adenowirusem lub norowirusem należy skonsultować wynik z lekarzem. Należy też często myć ręce i dezynfekować powierzchnie, aby ograniczyć rozprzestrzenianie wirusa.

Podobne badania w kierunku chorób układu pokarmowego

Pasożyty w kale
Giardia Lamblia
Helicobacter pylori
Clostridium difficile
Astrowirusy
Campylobacter spp.