Co wykrywa badanie?

Badanie w kierunku Campylobacter spp. wykrywa obecność antygenów bakterii tego rodzaju w próbce kału pacjenta. Test wykonujemy metodą immunochromatograficzną. Zawiera on specyficzne przeciwciała, które wiążą się z antygenem bakterii, a to powoduje zmianę zabarwienia testu.

Istotne informacje o badaniu

Próbka do badania powinna być pobrana do sterylnego pojemnika i jak najszybciej dostarczona do laboratorium. Ponieważ wiele infekcji Campylobacter spp. przebiega bezobjawowo, po otrzymaniu wyniku dodatniego wskazane jest zbadanie pozostałych członków rodziny oraz zwierząt domowych, aby ograniczyć wzajemne zarażanie.

Kiedy wykonać badanie?

Badanie w kierunku Campylobacter ssp. powinno się wykonać, kiedy objawy nieżytu pokarmowego występują u pacjenta, który mógł spożyć skażoną żywność lub miał kontakt z chorymi osobami i zwierzętami, lub gdy objawy wskazują na możliwość zakażenia tą bakterią. Należą do nich:

  • gorączka pojawiająca się, zanim wystąpią typowe objawy pokarmowe,
  • ogólne złe samopoczucie,
  • biegunka, czasem z domieszką krwi, której towarzyszą bardzo silne bóle brzucha, 
  • gorączka,
  • bóle mięśni.

Gdzie zrobić badanie?

Badanie można zrobić w Medycznym Laboratorium Mikrobiologicznym

Pure Clinical Lab Network Sp. z o.o.
ul. Maurycego Mochnackiego 2
76-200 Słupsk

Punkt pobrań
7:25 – 10:00

Na wizytę można umówić się telefonicznie lub przez formularz kontaktowy

Ile kosztuje badanie?

Koszt badania to 40 zł.

Ile się czeka na wyniki badania? 

Czas oczekiwania na wynik badania wynosi do 1 dnia roboczego.

Jak wygląda wynik badania?

Wynik badania w kierunku Campylobacter ssp. jest dodatni, gdy w próbce kału zostanie wykryta obecność bakterii, a ujemny, gdy antygenów bakterii w nim nie ma.
Wynik dodatni nie zawsze wymaga leczenia, bo objawy choroby w większości przypadków mijają samoistnie. Wynik badania w kierunku Campylobacter ssp. powinien być jednak każdorazowo interpretowany przez lekarza w połączeniu z wywiadem klinicznym i objawami. Powikłania tego zakażenia mogą być bowiem bardzo poważne — od posocznicy zwanej sepsą, do zaburzeń neurologicznych prowadzących do osłabienia mięśni i paraliżu. 

Co zrobić w przypadku niepokojącego wyniku badania?  

Potwierdzenie zakażenia Campylobacter spp. wymaga obserwacji i zwykle wystarcza leczenie objawowe — elektrolity i lekkostrawna dieta. W razie, gdyby objawy się nasilały, a w kale pojawiła się krew, konieczne może być włączenie antybiotyków. Wynik badania szybkim testem ułatwi lekarzowi dobór leków i ustalenie wytycznych do terapii. Przechorowanie daje pewną odporność na kolejne zakażenia, ale nie wyklucza bezobjawowego nosicielstwa, dlatego wynik dodatni powinien skutkować badaniem reszty rodziny i zwierząt.

Podobne badania w kierunku chorób układu pokarmowego

Pasożyty w kale
Norowirusy, Rotawirusy, Adenowirusy
Giardia Lamblia
Helicobacter pylori
Clostridium difficile
Astrowirusy