Co wykrywa badanie?

Badanie w kierunku Helicobacter jest bezinwazyjne i nie wymaga przeprowadzenia gastroskopii ani pobierania krwi. W próbce kału poszukuje się antygenów tej bakterii. Wynik potwierdza lub wyklucza zakażenie tą bakterią.

Istotne informacje o badaniu

Badanie w kierunku Helicobacter pylori jest badaniem wykonywanym na świeżej próbce kału, która powinna być pobrana do sterylnego pojemnika i jak najszybciej dostarczona do laboratorium. Nie powinno się wykonywać badania w czasie leczenia antybiotykami, czy przyjmowania inhibitorów pompy protonowej. 

Kiedy wykonać badanie?

Badanie w kierunku Helicobacter pylori powinno się wykonać, kiedy występują objawy wskazujące na zapalenie żołądka lub chorobę wrzodową. Należą do nich:

  • niestrawność,
  • kwaśne odbijanie i zgaga,
  • piekący ból w okolicy mostka,
  • nawracające bóle brzucha,
  • nudności,
  • wzdęcia,
  • uczucie pełności po posiłku,
  • biegunki na przemian z zaparciami,
  • niedokrwistość.

Badanie w kierunku Helicobacter pylori wykonuje się również w celu monitorowania postępów leczenia oraz u profilaktycznie u osób z obciążonym wywiadem rodzinnym — kiedy u członków rodziny wykryto bakterie, występowała choroba wrzodowa lub rak żołądka. 

Gdzie zrobić badanie?

Badanie można zrobić w Medycznym Laboratorium Mikrobiologicznym

Pure Clinical Lab Network Sp. z o.o.
ul. Maurycego Mochnackiego 2
76-200 Słupsk

Punkt pobrań
7:25 – 10:00

Na wizytę można umówić się telefonicznie lub przez formularz kontaktowy

Ile kosztuje badanie?

Koszt badania to 30 zł.

Ile się czeka na wyniki badania? 

Czas oczekiwania na wynik badania wynosi do 1 dnia roboczego.

Jak wygląda wynik badania i jak go interpretować?

Wynik testu może być dodatni, co oznacza obecność antygenów bakterii w kale i potwierdza infekcję albo ujemny. Wynik dodatni przy braku dolegliwości oznacza nosicielstwo i nie wymaga leczenia. Wynik ujemny jest prawidłowy, ale jeśli mimo to występują objawy, należy rozszerzyć diagnostykę. 

Wynik badania w kierunku Helicobacter pylori powinien być interpretowany przez lekarza w połączeniu z wywiadem i objawami, bo tylko wtedy możliwe jest postawienie właściwej diagnozy i ustalenie dalszego postępowania.

Co zrobić w przypadku niepokojącego wyniku badania?  

Potwierdzenie zakażenia Helicobacter przy jednoczesnym występowaniu objawów wymaga pogłębionej diagnostyki i zazwyczaj włączenia antybiotyków oraz inhibitorów pompy protonowej. Skuteczność terapii zależy od właściwego doboru leków i przestrzegania wytycznych lekarza, dlatego dodatniego wyniku nie należy lekceważyć. Powikłaniem niewłaściwie leczonej infekcji Helicobacter pylori mogą być wrzody żołądka i dwunastnicy, a nawet rak żołądka.

Podobne badania w kierunku chorób układu pokarmowego

Pasożyty w kale
Giardia Lamblia
Norowirusy, Rotawirusy, Adenowirusy
Clostridium difficile
Astrowirusy
Campylobacter spp.