Co wykrywa badanie?

Specyficzne przeciwciała IgM pojawiają się w podwyższonej ilości w krwi głównie w 1 fazie choroby. Test wykrywa przeciwciała i określa ich poziom. Poziom przeciwciał IgM ma największe znaczenie jeśli jest porównywany z poziomem przeciwciał IgG przeciwko krętkom Borreli.

Istotne informacje o badaniu

Jeśli wynik badania metodą ELISA wyjdzie pozytywny lub wątpliwy należy sprawdzić czy nie doszło do wykrycia niespecyficznych przeciwciał np. przeciwko białku flageliny, które pojawiają się na skutek innych infekcji. Takie potwierdzenie uzyskujesz wykonując badania potwierdzające.

Kiedy wykonać badanie?

Pojawienie się objawów grypopodobnych, utrzymujące się bóle w dużych stawach, porażenie nerwów twarzy, ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Pierwsze objawy boreliozy moga pojawić się między czerwcem a październikiem.

Gdzie zrobić badanie?

Badanie można zrobić w Medycznym Laboratorium Mikrobiologicznym

Pure Clinical Lab Network Sp. z o.o.
ul. Maurycego Mochnackiego 2
76-200 Słupsk

Punkt pobrań
7:25 – 10:00

Na wizytę można umówić się telefonicznie lub przez formularz kontaktowy

Ile kosztuje badanie?

Koszt badania to 50 zł.

Ile się czeka na wyniki badania?

Czas oczekiwania na wynik 5-10 dni roboczych.

Jak wygląda wynik badania i jak go interpretować?

Wynik badania w kierunku Boreliozy powinien być interpretowany przez lekarza w połączeniu z wywiadem i objawami, bo tylko wtedy możliwe jest postawienie właściwej diagnozy i ustalenie dalszego postępowania.

Co zrobić w przypadku niepokojącego wyniku badania?

Wynik każdego badania powinien być interpretowany przez lekarza ze specjalizacją z chorób zakaźnych. Tylko interpretacja wyniku wraz z wywiadem klinicznym i występującymi objawami pozwoli ukierunkować diagnozę prowadząc do skutecznego wyleczenia.

Podobne badania w kierunku boreliozy

Badanie przesiewowe IgG
Badanie potwierdzające IgG metodą Blot
Badanie potwierdzające IgM metodą Blot