Co wykrywa badanie?

Specyficzne przeciwciała Ig pojawiają się w podwyższonej ilości w krwi głównie w 1 fazie choroby. Test wykrywa przeciwciała i określa ich poziom. Poziom przeciwciał IgM ma największe znaczenie jeśli jest porównywany z poziomem przeciwciał IgG przeciwko krętkom Borreli. Obecność tych przeciwciał jest wskazówką dla lekarza, że objawy mogą wskazywać na boreliozę.

Istotne informacje o badaniu

Badanie wykonuje się jeśli wyniki badań przesiewowych wyjdą pozytywne lub wątpliwe. Test metodą Blot wykrywa dodatkowo przeciwciała przeciwko antygenom lipidowym, które są markerem późnej fazy boreliozy, a osób zdrowych nie występują.

Kiedy wykonać badanie?

Pojawienie się objawów grypopodobnych, utrzymujące się bóle w dużych stawach, porażenie nerwów twarzy, ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Pierwsze objawy boreliozy moga pojawić się między czerwcem a październikiem.

Gdzie zrobić badanie?

Badanie można zrobić w Medycznym Laboratorium Mikrobiologicznym

Pure Clinical Lab Network Sp. z o.o.
ul. Maurycego Mochnackiego 2
76-200 Słupsk

Punkt pobrań
7:25 – 10:00

Na wizytę można umówić się telefonicznie lub przez formularz kontaktowy

Ile kosztuje badanie?

Koszt badania to 115 zł.

Ile się czeka na wyniki badania?

Czas oczekiwania na wynik 5-10 dni roboczych.

Jak wygląda wynik badania i jak go interpretować?

Wynik badania w kierunku Boreliozy powinien być interpretowany przez lekarza w połączeniu z wywiadem i objawami, bo tylko wtedy możliwe jest postawienie właściwej diagnozy i ustalenie dalszego postępowania.

Co zrobić w przypadku niepokojącego wyniku badania?

Wynik każdego badania powinien być interpretowany przez lekarza ze specjalizacją z chorób zakaźnych. Tylko interpretacja wyniku wraz z wywiadem klinicznym i występującymi objawami pozwoli ukierunkować diagnozę prowadząc do skutecznego wyleczenia.

Podobne badania w kierunku boreliozy

Badanie przesiewowe IgG

Badanie przesiewowe IgM

Badanie potwierdzające IgG metodą Blot